קרנבל מסביב לעולם

בשנת 2014, לראשונה בישראל נערכה תחרות העוגות המעוצבות. התחרות התקיימה בפורים והנושא הנבחר היה קרנבל. לתחרות נגשו כ-30 מתמודדים. היה לנו חודש לתכנן ולעצב את העוגה.
אפשר להפליג רחוק עם הנושא של קרנבל. לקחתי את הנושא פשוטו כמשמעו והחלטתי לעצב עוגה שמתארת כמה קרנבלים מפורסמים ברחבי העולם: קרנבל ונציה, קרנבל ריו, קרנבל מרדי גרא וכמובן אי אפשר בלי קרנבל פורים.

בהתחלה ציירתי סקיצות וחשבתי המון על מבנה העוגה ופרופורציות. הלכתי על המבנה "שבור" של קומות "תלויות" עם הפרדה של קומות ביניים בין כל קומת נושא אותה קישטתי עם חרוזים בהשראת השרשראות מקרנבל מרדי גרא.

את הקומה הראשונה בחרתי לעצב כקרנבל מרדי גרא. כשגרנו בשליחות בארה"ב, ביקרנו במרדי גרא וגם באולמי היצירה של התהלוכה. ידעתי איך זה אמור להיראות ונשארו לי גם לא מעט תמונות אשר שימשו לי כהשראה. כמו למשל התמונה הזו.בהשראת רחפת דרקון זו, יצרתי את הקומה הראשונה של העוגה. לכדתי את האלמנט של הדרקון, הצבעים, והרחפת עצמה והעברתי אותם על העוגה. פיסלתי גם מוקיון שמוביל את הרחפת שהוא הסמל של הקרנבל.

את הקומה השנייה עיצבתי בהשראת הקרנבל ונציה. גם בוונציה הייתי, חוויתי את התעלות של העיר, ביקרתי בחנויות תחפושות ומסכות המרהיבות. ניסיתי להעביר על העוגה את הזיכרון שלי מהנוף המרהיב של הגראנד קאנל עם הבתים הציוריים והסירות. את הציור עשיתי ביד חופשית בעזרת איירבראש. נוסף על כך פיסלתי שתי דמויות מחופשות בתחפושת אופיינית בקרנבל ונציה וגנדולה עם גנדולייר.
הקומה השלישית עוצבה בהשראת הקרנבל ריו דה ג'נירו. בריו לא הייתי והיה לי קצת קשה להחליט איך אני יכולה להעביר את חווית הקרנבל הססגוני הזה על העוגה. למדתי על הקרנבל ברשת. ראיתי שכמו במרדי גרא גם שם יש רחפות ענק, אבל הסמל העיקרי הוא כמובן הרקדניות הברזילאיות. שילבתי בין שניהם.

בחרתי לעצב דמות של תוכי שהיא מייצגת את הקרנבל ומופיע בראש הרחפות.מסביב לעוגה פיסלתי רקדניות ברזילאיות.כדי ליצור את התוכי המרהיב הזה השתמשתי בטכניקת פיסול מפצפוצי אורז. וכמובן פיסלתי נוצה נוצה כדי לצפות את הגוף והכנפיים.הרקדניות הברזיליות - פיסול שלקח לי המון שעות. פיסול דמות אנושית קשה במיוחד. חשוב לשמור על פרופורציות הנכונות. פיסול ואיפור פנים זו משימה מורכבת בפני עצמה. המון שעות עבדתי רק על הנוצות שמעטרות את הראש והמותניים.
 


הקומה האחרונה עוצבה בהשראת פורים. יש הרבה תחפושות וסמלים של פורים אבל מבחינתי אין פורים בלי ליצנים. לכן, בכיף גדול פיסלתי ליצנים שמחים ומצחיקים מסביב לעוגה האחרונה.

ואחרונה חביבה  - הסמל של כל הקרנבלים, החוט המקשר בין כל הקומות, הדובדבן שבקצפת - המסכה - חה חה חה! את המסכה פיסלתי מפסטילג'. כמובן שקודם ציירתי, אחרי זה חתכתי את הצורה וייבשתי שבוע על גבי ראש קלקר. לבסוף צבעתי בצבעי אירבראש לפיניש מושלם. האתגר העיקרי היה להעמיד את המסכה על העוגה ככה שלא תיפול, אך גם ששום דבר לא יסתיר אותה מבפנים, כלומר שהיא לא תשען על שום חומר מוצק. היה לי פתרון גאוני ששמור בסוד במערכת.העוגה הושלמה בהצלחה יום לפני התחרות. השינוע של העוגה היה מאתגר במיוחד. הייתה סערת גשם חזקה והעוגה גם לא נכנסה בשלמותה לרכב והייתי צריכה לפרק את הקומה העליונה ולהרכיב חזרה במקום. אחרי הרבה דאגות, היא עוצבה באולם התערוכה במוזיאון הבובות בחולון. התערוכה נפתחה לקהל הרחב וניתנה אפשרות להצביע ולשים פתק בקלפי עם שם של העוגה החביבה. העוגה שלי זכתה בפרס חביב הקהל ועד עכשיו היא מוצבת במקום כבוד בסטודיו שלי.תודה למארגני התחרות על ההזדמנות לצאת מהקופסא וליצור משהו מרהיב מהדמיון.
תודה לצלמת המוכשרת מיה דרור כרמי שצילמה את היצירה שלי במקצועיות ואהבה רבה.

 
קרנבל מסביב לעולם

הזמנתם אולם? מזל טוב! התקשרו אליי לשריין את התאריך ביומן שלי!

אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה